V Městském muzeu v Bystřici nad Pernštejnem se dochovala kronika místních šachistů z let 1929 –
První zápis v kronice má datum 19.května
Oficiální ustavení „Kroužku šachistů v Bystřici n.Pernšt.“ proběhlo 4.ledna
V roce 1930 se hrál „Turnaj o mistrovství na rok 1930“, jehož vítězem se stal Dr. Holík.
Prvním oficiálním přeborníkem kroužku se stal Oskar Wilhelm (na fotografii) v roce 1931 před Dr. Holíkem, když v turnaji dosáhli stejného výsledku a rozhodoval zápas na 6 partií. Celkem hrálo 12 šachistů.
V roce 1932 se hrál i ženský turnaj o dámské přebornictví Kroužku šachistů v Bystřici nad Pernštejnem, kde zvítězila Bohumila Fuksíková (na fotografii) z celkového počtu sedmi žen.
Dnes je nepravděpodobné, že by v malém šachovém kroužku, který měl asi tři desítky členů, sehrál simultánku šachový mistr světa. Tehdy to možné bylo a tak 13.prosince 1933 sehrál v sále Záložny v Bystřici n.P.(dnes hotel Angela) simultánku proti padesáti soupeřům šachový mistr světa A.A.Aljechin (na fotografii). Vyhrál 45 partií a 5 remizoval. Simultánka začínala kolem deváté hodiny večer a poslední partie skončila o půl druhé v noci.
9.března 1936 sehrál v sále Záložny v Bystřici nad Pernštejnem simultánku Salo Flohr (na podepsané fotografii). Článek z Lidových novin z 12.3.1936 :
„Simultánka šachového mistra Flohra. V Bystřici nad Pernštejnem, středisku šachistů na Horácku, nastoupil v pondělí čs. mistr šachu Salo Flohr k simultánní exhibici. O popularitě mistrově na Horácku svědčí veliký zájem o zápas, k němuž se dostavilo 43 hráčů z Bystřice a okolí blízkého i vzdálenějšího, z Nedvědice, z Nového Města, ze Žďáru a mnoho diváků. Flohr vyhrál všechny partie.“
Ve fotoalbu je také turnajová fotografie z Moskvy 1935, kde tehdy, snad kromě Aljechina, hráli nejlepší šachisté této doby (například Capablanca, Botvinik, Lilienthal, Pirc, Lasker, Flohr atd.). Tato fotografie byla zaslána z Moskvy pravděpodobně Salo Flohrem jako pohlednice a je podepsána např. Botvinikem, Laskerem, Spielmanem, Pircem a dalšími mistry. Ke cti tehdejší pošty slouží, že jako adresa je uvedeno pouze :Díky informacím šachového historika Jana Kalendovského mohu informace opravit :
„Šachový kroužek, k rukám p. dr. J. Holíka, Bystřice nad Pernštejnem“.
Tak málo stačilo k tomu, aby fotografie s patnáctikopějkovou známkou dorazila z Moskvy.
Mistr Flohr přivezl 150 kusů fotografií skupiny účastníků moskevského turnaje (formát 24x18 cm) s vlastnoručními podpisy hráčů a opatřené poštovní známkou s moskevským razítkem. Tyto snímky (značná část jest již rozebrána) jsou k obdržení u p. Hrušky, jednatele Šach. klubu „Dobruský“ (Praha I., Národní tř. 29, kav. Union) po 20 Kč, které připadnou fondu pro výpravu čs. státního mužstva na Olympiadu do Varšavy. Přeplatky budou kvitovány.“, informovaly Národní listy 21. dubna 1935.
Moskva 1935
1.řada : Botvinik, Rochlin, Alatorcev, Goldberg, Lysicin, Kan (částečně ukryt), ? , Jeremějev, Ragozin, Lilienthal, (Ligetti), a ? .
2.řada : Stahlberg, Weinstein, Rjumin, Goglitze, Pirc, Rabinovič, Goltz, Zubarjev, Löwenfisch, a ? .
Sedící : Bogatyrčuk, Capablanca, sl. Menčíková, dr. Lasker, Krylenko, Flohr, Spielmann, Romanovskij.
Mistr světa Aljechin se vrátil do Bystřice ještě jednou : „28.února 1943 sehrál šachový mistr světa Dr. A.A.Aljechin simultánku v sále bývalé „Orlovny“ proti 35 odpůrcům. Vyhrál 32 partií, prohrál 1 partii a remisoval 2 partie.“
16.května 1943 sehrál v nedaleké Nedvědici simultánní produkci šachový velmistr P. Keres, kterého se zúčastnilo i 10 šachistů z Bystřice z celkového počtu 37. P. Keres 3 partie remízoval a zbylých 34 vyhrál.
Šachisté se také stýkali v soukromí a s celými rodinami pořádali výlety do přírody a podobně. Psaní kroniky je přerušeno v roce 1948.
V roce 1973 se v Bystřici hrál Krajský přebor mužů,žen a dorostu. Ve skupině A mužů měla Bysřice i svého zástupce. Byl jím Jiří Křenovský, který mezi dvanácti účastníky skupiny skončil na devátém místě. Mezi hráči se objevila i tato známá jména : Petr Mlýnek, Zdeněk Závodný, František Vykydal, Milan Donnert, Vladimír Štefl, Zdeněk Mejzlík, Karel Mokrý (budoucí velmistr), Jan Píše a další.
Zde je jedna z partií Jiřího Křenovského s komentářem Františka Blatného v Rovnosti 22.9.1973 :
Po postavení kulturního domu byl založen šachový klub zde a převzal šachový materiál a některé šachisty z původního šachového kroužku z Přehrady. Začátkem devadesátých let se rozpadl šachový klub na kulturním domě a dále je šachový život spojený pouze s Domem dětí a mládeže. S přestávkami je zde veden šachový kroužek pro děti od poloviny osmdesátých let a nyní nepřetržitě od roku 2002. V roce 2008 začal pod hlavičkou DDM Bystřice n.P. hrát šachový klub ( složený z bývalých hráčů z kulturního domu, odchovanců z dětského kroužku a nových hráčů ) Regionální soutěž Vysočiny.